O SOBIE

    Tadeusz Blicharz

 

                                           Zawsze z podziwem patrzyłem na dzieła impresjonistów, a także współczesnych malarzy krajobrazu. Niedoścignionym wzorem są dla mnie prace, między innymi, Jana Stanisławskiego, Jerzego Gnatowskiego oraz wielu malarzy Kazimierskiej Konfraterni. Z zainteresowaniem odwiedzam napotkane galerie malarstwa.

Od dawna chciałem malować. Często też, wydawało mi się, że nawet umiem to robić, jednak dopiero namowa przyjaciół i żywy kontakt z osobami pasjonującymi się malowaniem sprawiły, że postanowiłem spróbować swoich sił przy sztaludze.

Swoją przygodę z amatorskim malowaniem rozpocząłem z chwilą przejścia na emeryturę. I tak, z mojej pasji fotograficznej zrodziła się fascynacja malarstwem. Spełniło się też moje marzenie o posiadaniu własnej autorskiej galerii.

Głównym tematem moich prac jest otaczająca przyroda. Ilekroć jestem w miejscu wyjątkowym, a miejsc takich w naszym regionie jest wiele i każde z nich zasługuje by je zapisać w pamięci, sięgam po aparat fotograficzny, często też po szkicownik. Buduję obraz. Wybieram – ustalam kompozycję. Robiąc zdjęcie widzę obraz malowany. W myślach dobieram i mieszam kolory, analizuję światło, obserwuję – zauważam miejsca zacienione.

W trakcie malowania zdarza mi się w myślach rozmawiać ze sobą, czemu daję wyraz w moich poetyckich przemyśleniach. Niektóre z nich zamieściłem w galerii.

Pamiętam z dzieciństwa, jak z zachwytem wpatrywałem się we wspaniały obraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pędzla Michała Borucińskiego w ołtarzu głównym kościoła w Kocku; było to moje pierwsze spotkanie z żywym malarstwem. W czasie nabożeństwa lubiłem też patrzeć przez zmrużone oczy na cienie płomieni kościelnych świec. Światło rozpraszało się w promieniste smugi a postacie figur w migocącym świetle wydawały się poruszać. Świat niby taki sam a inny.

Maluję w technice oleju i akrylu, najchętniej pejzaż i architekturę.
W swoim warsztacie  nie używam pędzla. Maluję przy pomocy metalowej szpachelki.

Prezentowane w tej witrynie prace oddaję Państwa ocenie z nadzieją, że oglądanie moich obrazów da Państwu zadowolenie.

kontakt: kieleckie(małpa)op.pl