Uchwycić niedostrzegalne…

Biegnąc spiesznie przez dzień dzisiejszy, skupiając się wokół własnych trosk, nie kierujemy naszych myśli ku pięknu otaczającej przyrody. Często pory roku przeskakują nam jak w filmie akcji, niepostrzeżenie wiosna przeradza się w zimę. Krajobraz się zmienia, a my nawet tego nie dostrzegamy.

Warto się zatrzymać.

Spokój, harmonia, cisza, a z drugiej strony inny obraz natury: niepokój, burza, szum to tematy podejmowane przez Tadeusza Blicharza w pracach malarskich. Uchwycić niedostrzegalne, tak najcelniej określiłabym dorobek artysty. W pracach, w większości realistycznych, widać umiłowanie przyrody, najdrobniejszego jej aspektu, widać zachwyt kolorytem nieba, ziemi i wody.

Do ulubionych tematów artysty należy pejzaż, w tym obrazy marynistyczne, krajobraz miejski, ale też przedstawienia polskich zabytków, nie tylko świętokrzyskich.

Zaglądając do galerii autorskiej Tadeusza Blicharza, poczujemy przyjemność obcowania ze sztuką, w myśl frazy: piękno−prawda−dobro.

Powtarzając, jak refren: warto się zatrzymać…, napełnijmy nasze serca pozytywną energią obrazów i odwiedźmy artystę w jego pracowni w Górach Świętokrzyskich.

dr Aleksandra Potocka-Kuc